UV čočky na mobil digitální pouzdra mobil crazy mobil Ray-Ban sluneční - mobil

Kontaktní čočky pro děti Zpět

Nejprve bychom Vám rádi poděkovali, že přistupujete k rozhodování o nošení kontaktních čoček pro vaše děti takto zodpovědně a zjišťujete si dostatek informací. Těší nás Vaše důvěra, se kterou se na nás obracíte se svými otázkami a na ty nejčastější o kontaktních čočkách pro děti vám odpovíme v následujícím článku.

Často kladené otázky na téma: „Děti a kontaktní čočky“
    Mohou děti nosit kontaktní čočky? Od kolika let?
    Aplikace kontaktních čoček u dětí
    Péče o dětské kontaktní čočky
    Jaké kontaktní čočky dětem vybrat?
    Potřebují dětské oči více kyslíku?
    Jsou dětské oči citlivější na UV záření?

Rádi bychom vás ale upozornili, že pouhé přečtení tohoto článku nestačí. Se svým dítětem rozhodně navštivte specializovaného očního lékaře, který stanoví výši refrakce (úroveň oční vady), systém doporučené výměny (denní, týdenní, nebo měsíční čočky) i vhodný materiál pro čočky.

Mohou děti nosit kontaktní čočky? Od kolika let?
Ano. Děti mohou nosit kontaktní čočky. U malých dětí se k aplikaci kontaktních čoček přistupuje zejména z důvodů komplikované oční vady, např. u dětské afakie (vrozená nemoc – chybějící oční čočka), která u malých dětí nelze operovat, nebo při léčbě tupozrakosti (amblyopie).

Věk dítěte by však neměl být hlavním kritériem při rozhodování. Je-li dítě schopné porozumět důležitosti nošení čoček, hygienickým požadavkům, které nošení kontaktních čoček obnáší a rizikům, které vyplývají z nedostatečné péče, pak je dítě dostatečně staré. Prakticky mohou při dodržení náležitých postupů nosit kontaktní čočky všechny děti, a to včetně kojenců. Podle našich zkušeností můžeme potvrdit, že děti již od 8 let jsou schopny nosit kontaktní čočky a starat se o ně samostatně. Dalším důležitým faktorem, kromě potřeby korekce zraku je také dětská motivace.

Kontaktní čočky a dětská psychika
Řada rodičů přichází s myšlenkou na kontaktní čočky s nástupem dítěte do školních lavic, kdy se projevuje zhoršené vidění dětí na tabuli a zároveň značný vliv hraje zapojení dětí do školního kolektivu. Ačkoli dnešní doba pokročila, nošení brýlí není společensky vnímáno jako handicap, moderní výzkumy přesto prokazují, že děti nosící kontaktní čočky místo brýlí jsou více sebevědomé a více si důvěřují v kolektivu i při sportech.

Motivace dětí k nošení kontaktních čoček je různá. U kluků převažují výhody nošení kontaktních čoček při sportech, malé slečny jsou motivovány spíše vzhledem. (Obvykle začínají dívky nosit kontaktní čočky dříve než chlapci.)

Aplikace kontaktních čoček u dětí
První aplikaci a pravidelné vyšetření dětských očí, které se stále vyvíjejí, smí provádět pouze specializovaný oční lékař. Oko přestává růst přibližně ve věku 15 let. U mnoha pacientů (zvláště těch s krátkozrakostí, dochází ke zhoršování zraku ještě kolem dvacátého roku.) S nošením kontaktních čoček není rozhodně nutné čekat na ustálení zraku. Důležité ovšem je, zvláště u dětí, absolvovat pravidelné kontroly zraku u odborníka.

Péče o kontaktní čočky – jako čištění zubů
Správné zacházení s kontaktními čočkami je pro děti důležité stejně jako pravidelné čištění zubů. O nasazování kontaktních čoček předškolním a malým školním dětem se starají většinou jejich rodiče.
Nedoporučuje se, aby děti s kontaktními čočkami spali.

Jaké kontaktní čočky dětem zvolit?
Neexistují žádné univerzální kontaktní čočky vyvinuté speciálně pro děti. U nošení kontaktních čoček dětmi můžeme ale sledovat dva trendy: z hygienického hlediska jsou upřednostňovány jednodenní kontaktní čočky, které jsou jednorázové a z hlediska propustnosti kyslíku kontaktní čočkou k rohovce oka (tedy z hlediska volby materiálu čočky) jsou doporučovány čočky silikon-hydrogelové.

Potřebují dětské oči více kyslíku?
To, že dětské oči potřebují více kyslíku než oči dospělého, není pravda. Fyzilogie dětské a dospělé rohovky je velmi podobná. Většina dětí chce nosit kontaktní čočky jen občas, např. při sportu. Ideální variantou jsou pro ně jednodenní čočky, které rozhodně nemohou oko negativně ovlivnit. Pokud se jedná o dlouhodoné nošení kontaktních čoček dětmi – více než 12 hodin v kuse, doporučujeme využití již zmíněných silikon-hydrogelových materiálů, které jsou pro kyslík velmi dobře propustné.

Potřebují dětské oči lepší ochranu před UV zářením?
Dětské oči mají průzračnější čočku a větší zornice – proto se k sítnici dostává více UV záření a může tak dojít k většímu poškození. Děti navíc tráví daleko více času než dospělí pobytem venku.
Právě proto doporučujeme nošení kontaktních čoček s UV filtrem. (Kontaktní čočky nemohou nahradit sluneční brýle.)

Doufáme, že Vám náš článek na téma: Děti a kontaktní čočky pomohl a dodal vám odvahu vydat se k očnímu specialistovi, který vám poradí,  jaké čočky jsou vhodné právě pro vaše dítě. Pokud budete mít jakékoli další otázky, určitě nás kontaktujte.

Vaše Kup-čočky.cz

© 2025 KupČočky.cz
Vytvořil Marek Kebza