Bez ohledu na to, jak jsou baleny, většina systémů péče o kontaktní čočky zahrnuje produkty pro šest různých funkcí. Některé systémy kombinují více těchto funkcí do jednoho produktu (roztoku). Jaké jednotlivé funkce jsou zapotřebí závisí na způsobu nošení kontaktních čoček (plánovaná či neplánovaná výměna) a na Vašich očích.
1) Dezinfekce:
Likviduje formy mikroorganismů (bakterie, houby a viry) rostoucí na kontaktní čočce. Jsou dva hlavní způsoby dezinfekce: peroxid vodíku, který vyžaduje neutralizaci a tzv. chemické (all-in-one) roztoky, které se neutralizovat nemusí.
2) Denní čištění:
Odstraňuje nečistoty, které volně přilnou k povrchu čočky. Pokud tyto nečistoty nejsou odstraněny, mohou způsobit nositeli potíže či zabránit dezinfekčnímu roztoku, aby efektivně zlikvidoval škodlivé bakterie.
3) Oplachování a uchovávání:
Pro tuto funkci je potřeba fyziologický roztok. Mnoho systémů tuto funkci kombinuje s dezinfekčním roztokem (all-in-one). Fyziologické roztoky obecně neobsahují žádná dezinfekční činidla, proto jsou-li používány pro uchování čoček, je nutné čočky před nasazením dezinfikovat.
4) Zvlhčování:
Zvlhčovací kapky se používají při nedostatku slzného filmu, např. v suchém prostředí.
5) Proteinové čištění:
Proteinové čištění se provádí buď pomocí enzymatických tablet jedenkrát týdně, nebo univerzálním roztokem (all-in-one). Z povrchu kontaktní čočky se odstraňují proteinová depozita, která jsou živnou půdou pro mikroorganismy. Enzymatické čištění není obecně vyžadováno při plánované výměně kontaktních čoček, kde jsou čočky nahrazeny dříve než depozita mohou způsobit problémy.
6) Neutralizace:
Neutralizace je nutná pouze v případě používání peroxidového roztoku. Peroxid je vůči oku velmi agresivní a může jej podráždit. Při neutralizaci se štěpí peroxid vodíku na vodu a kyslík, které jsou pro oko neškodné. Neutralizace se může provádět pomocí roztoku či různých forem katalyzátorů.