Suché oko, přesněji syndrom suchého oka je stav, při němž dochází ke snížení produkce slz, případně slzy nejsou dostatečně kvalitní. Protože slzy tvoří hladký povrch oka, který má velký podíl na ostrém vidění, zabezpečují slzy přísun kyslíku pro rohovku a zvlhčují povrch rohovky a spojivky. Lisozom jenž slzy obsahují, má protizánětlivé účinky.
Problémy začínají pozvolna a nenápadně, ale postupem času se zhoršují.
Nejčastěji se pacienti začínají stěžovat na pálení v oku, pocit cizího tělíska, někdy i svědění. V pokročilejších stádiích si stěžují na bolest až výraznou světloplachost.
Velmi málo příčin suchého oka je možné odstranit a tím onemocnění vyléčit.
Základem léčby je proto nahrazení přirozených slz umělými. Při mírných problémech se aplikují přibližně 3-4x denně přípravky, kterých jsou k dispozici poměrně velká množství. Nazývají se umělé slzy, nebo též lubrikační kapky. Jako doplněk pomáhají i masáže očních víček.
Musíte-li při své práci pracovat s počítačem, dopřejte svým očím čas od času odpočinek. Pokud můžete, umístěte monitor tak, aby směřoval shora.
U nositelů kontaktních čoček se při syndromu suchého oka doporučuje nosit čočky s vysokou propustností pro kyslík, ale v kratších intervalech. Zároveň je vhodné zintenzivnit přikapávání lubrikačních kapek.